Solpadeine x 12 comprimate efervescente Mărește

Solpadeine x 12 comprimate efervescente

A000844

Comprimatele efervescente solpadeine sunt recomandate pentru ameliorarea durerilor care apar in reumatism, sciatica si lumbago.

More details

Produsele conțin TVA.
Pentru comenzi mai mari de 250 RON livrarea este gratuită!
Comandă telefonic:
0746 156 833 / 0332 102 582

12,00 lei (inclusiv TVA)

Informații

Compozitie
Fiecare comprimat efervescent contine paracetamol 500 mg, fosfat de codeina hemihidrat 8 mg si cofeina 30 mg. Ambalajul contine 12 comprimate efervescente.

Indicatii
Comprimatele efervescente solpadeine sunt recomandate pentru ameliorarea durerilor care apar in reumatism, sciatica si lumbago. Sunt de asemenea recomandate pentru tratamentul durerilor de cap, migrenei, durerilor menstruale, in cazul luxatiilor, durerilor dentare, nevralgiilor, sinuzitei, durerilor de gat si febrei, precum si pentru ameliorarea simptomelor din raceli si gripa.
Comprimatele efervescente Solpadeine contin trei compusi activi: paracetamol- analgezic si antipiretic, fosfat de codeina - analgezic si cofeina, pentru ameliorarea puternica si rapida a durerii.

Doze si mod de administrare
Comprimatele de Solpadeine se dizolva in apa.

Adulti: a se administra 2 comprimate dizolvate intr-un pahar cu apa, de 1-4 ori pe zi, daca este necesar. Administrarea nu se va repeta la un interval mai mic de 4 ore sau nu se vor depasi 4 doze (8 comprimate) in 24 de ore. Copii( 7-12 ani): 1/2 comprimat pana la 1 comprimat, dizolvat intr-un pahar cu apa, de 1-4 ori pe zi. Administrarea nu se va repeta la un interval mai mic de 4 ore. A nu se depasi 4 comprimate in 24 de ore. Nu se recomanda copiilor sub varsta de 7 ani. Nu se va administra copiilor Solpadeine mai mult de 3 zile fara avizul medicului. Daca simptomele persista, consultati medicul. A nu se depasi doza stabilita. In cazul depasirii dozei recomandate, consultati imediat medicul, chiar daca nu va simtiti rau.

Contraindicatii
A nu se administra concomitent cu alte produse care contin paracetamol. Nu se administreaza in astm sau in crizele astmatice.


Masuri de precautie
Inainte de a lua Solpadeine cereti sfatul medicului daca: suferiti de afectiuni renale sau hepatice grave; sunteti insarcinata; vi s-au recomandat medicamente pentru stari depresive sau daca sunteti in tratament pentru probleme respiratorii; luati medicamente recomandate de medic pentru tratarea greturilor si vomei sau a concentratiei crescute de colesterol in sange. Comprimatele efervescente de Solpadeine pot produce somnolenta. Daca somnolenta este prezenta, nu conduceti vehicule sau nu manevrati masini si unelte.


Reactii adverse
Efectele secundare ale paracetamolului sunt rare. Pot sa apara reactii alergice, de exemplu eruptii cutanate. Codeina poate produce constipatie, greata, ameteli sau somnolenta, dar efectele secundare sunt foarte rare daca se respecta administrarea corecta a produsului. Consumul excesiv de ceai sau cafea concomitent cu administrarea de Solpadeine poate produce iritabilitate sau nervozitate. Consultati medicul in cazul oricaror efecte deosebite.

Data expirarii: nu utilizati acest medicament dupa data expirarii indicata pe ambalaj.
Conditii de pastrare: A se pastra la temperaturi sub 25 grade Celsius. Nu lasati medicamentul la indemana copiilor.

30 alte produse în aceeași categorie: