Modafen Hot Drink x 12 plicuri Mărește

Modafen HotDrink 650mg/10mg plb.or x 12 plicuri

X06837

Modafen Hot Drink este utilizat la adulti (inclusiv varstnici) si adolescenti cu varsta peste 15 ani pentru ameliorarea simptomelor de raceala si gripa, incluzand febra, durere de cap, durere la nivelul gatului, dureri ale articulatiilor si muschilor, precum si a simptomelor asociate inflamatiei sinusurilor.

More details

Produsele conțin TVA.
Pentru comenzi mai mari de 250 RON livrarea este gratuită!
Comandă telefonic:
0746 156 833 / 0332 102 582

19,00 lei (inclusiv TVA)

Informații

Indicatii: Modafen Hot Drink este utilizat la adulti (inclusiv varstnici) si adolescenti cu varsta peste 15 ani pentru ameliorarea simptomelor de raceala si gripa, incluzand febra, durere de cap, durere la nivelul gatului, dureri ale articulatiilor si muschilor, precum si a simptomelor asociate inflamatiei sinusurilor.

Contine doua substante active:
- paracetamol, care amelioreaza durerea si va scade temperatura cand aveti febra;
- clorhidrat de fenilefrina, un decongestionant care va desfunda nasul si sinusurile, ajutandu-va sa respirati mai usor.

Contraindicatii: Nu luati Modafen Hot Drink
* daca sunteti alergic (hipersensibil) la paracetamol, clorhidrat de fenilefrina sau oricare dintre celelalte componente ale Modafen Hot Drink
* daca aveti boli renale sau hepatice severe
* daca aveti deficit de enzima glucozo-6-fosfat dehidrogenaza
* daca aveti tensiune arteriala mare
* daca aveti o tiroida hiperactiva
* daca aveti diabet zaharat
* daca aveti boli de inima sau ale vaselor de sange
* daca aveti glaucom cu unghi inchis
* daca urmati tratament cu antidepresive triciclice sau inhibitori de monoaminooxidaza-IMAO (inclusiv o perioada de 2 saptamani de la oprirea tratamentului cu acestia) sau daca urmati tratament cu beta blocante (vezi pct. Folosirea altor medicamente)

Nu se administreaza copiilor si adolescentilor cu varsta mai mica de 15 ani.

Administrare: Adulti, inclusiv varstnici, si adolescenti cu varsta peste 15 ani: se administreaza un plic de maxim patru ori pe zi. Intervalul dintre doze nu trebuie sa fie mai mic de patru ore.

Copii si adolescenti cu varsta mai mica de 15 ani: Modafen Hot Drink nu este recomandat la copii si adolescenti cu varsta mai mica de 15 ani.

Mod de administrare:

Pentru administrare orala.

Continutul fiecarui plic trebuie dizolvat intr-o cana cu apa fierbinte si baut cat este cald.

Daca simptomele nu se amelioreaza sau se agraveaza dupa 3 zile de tratament, pacientul trebuie sa se adreseze medicului.

Daca luati mai mult decat trebuie din Modafen Hot Drink

Adresati-va imediat medicului dumneavoastra si explicati-i exact cat de mult ati luat. Medicul dumneavoastra va va sfatui ce trebuie sa faceti.

Este important sa-i spuneti medicului, chiar daca va simtiti bine. Daca o persoana a luat prea mult paracetamol, exista riscul de afectare hepatica grava intarziata.

Daca uitati sa luati o doza de Modafen Hot Drink

Luati doza de indata ce va amintiti. Nu luati mai mult de o doza la fiecare 4 ore. Nu luati o doza dubla pentru a compensa doza uitata.

Daca aveti orice intrebari suplimentare cu privire la acest produs, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului.

Compozitie: - Substantele active sunt paracetamol si clorhidrat de fenilefrina. Fiecare plic contine paracetamol 650 mg si clorhidrat de fenilefrina 10 mg.
Celelalte componente sunt zahar, citrat de sodiu, acid citric, acid tartric, suc de lamaie, maltodextrina, aspartam, substante aromatizante naturale, substante aromatizante identic naturale, amidon modificat (E 1450), butilhidroxianisol (E 320), acid ascorbic, amidon de porumb pregelatinizat, curcumina (E 100), propilenglicol.

Precautii: Aveti grija deosebita cand luati Modafen Hot Drink
- daca consumati frecvent bauturi alcoolice sau suferiti de afectiuni hepatice, inclusiv hepatita virala (creste riscul hepatotoxicitatii);
- daca aveti insuficienta renala (numai in cazul tratamentului de lunga durata cu doze mari, tratamentul ocazional fiind acceptabil);
- daca aveti leziuni hepatice preexistente este necesara monitorizarea functiilor hepatice in cazul tratamentului de lunga durata si cu doze mari.
- daca sunteti barbat si urmati un tratament pentru fertilitate scazuta.

Nu depasiti doza zilnica recomandata.

Trebuie evitata utilizarea concomitenta a altor medicamente pentru raceala, decongestionante sau care contin paracetamol.

Daca simptomele persista mai mult de 3 zile, adresati-va medicul.

Atentionari: Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor
Modafen Hot Drink nu are nicio influenta sau are influenta neglijabila asupra capacitatii dumneavoastra de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

Informatii importante privind unele componente ale Modafen Hot Drink
Medicamentul contine zahar. Daca medicul dumneavoastra v-a atentionat ca aveti intoleranta la unele categorii de glucide, va rugam sa-l intrebati inainte de a lua acest medicament.

Medicamentul contine aspartam. Este sursa de fenilalanina. Poate fi daunator pentru persoanele cu fenilcetonurie.

Reactii adverse: Ca toate medicamentele, Modafen Hot Drink, comprimate poate provoca reactii adverse, cu toate ca nu apar la toate persoanele.

Reactiile adverse sunt clasificate in functie de frecventa, utilizand urmatoarea conventie:
Foarte frecvente: care afecteaza mai mult de 1 pacient din 10
Frecvente: care afecteaza mai putin de 1 din 10 pacienti
Mai putin frecvente: care afecteaza mai putin de 1 din 100 pacienti
Rare: care afecteaza mai putin de 1 din 1000 pacienti
Foarte rare: care afecteaza mai putin de 1 din 10000 pacienti

Cu frecventa necunoscuta: care nu poate fi estimata din datele disponibile

Reactii adverse foarte rare includ:
- scaderea numarului unor celule sanguine numite plachete (trombocitopenie);
- eruptii trecatoare pe piele si alte alergii, inclusiv o reactie alergica brusca de mare amploare care implica intregul organism numita anafilaxie;
- ingustarea cailor respiratorii datorita spasmului musculaturii (bronhospasm);
- afectiuni ale ficatului.

Reactii adverse cu frecventa necunoscuta includ:
- varsaturi, diaree;
- crestere a tensiunii arteriale;
- dureri de cap;
- ameteli;
- incapacitate de a dormi (insomnie);
- perceperea suparatoare a batailor inimii (palpitatii). Aceste reactii ar trebui sa dispara daca intrerupeti administrarea de Modafen Hot Drink.

Daca vreuna dintre reactiile adverse devine grava sau daca observati orice reactie adversa nementionata in acest prospect va rugam sa spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului.

Interactiuni cu alte medicamente: Va rugam sa spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului daca luati sau ati luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fara prescriptie medicala.

In mod special discutati cu medicul dumneavoastra sau farmacistul:
- daca luati antidepresive triciclice;
- daca luati sau ati luat in ultimele 2 saptamani medicamente pentru tratamentul depresiei cunoscute ca IMAO;
- daca luati beta blocante, utilizate pentru tratarea problemelor cardiace si a tensiunii arteriale mari. In acest caz nu trebuie sa utilizati Modafen Hot Drink.

In mod deosebit, este necesara prudenta in cazul in care urmati tratament concomitent cu oricare dintre medicamentele mai jos mentionate:
- medicamente care induc enzimele hepatice, de exemplu anumite hipnotice si medicamente antiepileptice (printre altele glutetimida, fenobarbital, fenitoina, carbamazepina) si rifampicina (utilizata in tratamentul tuberculozei); acelasi lucru este valabil si pentru abuzul de alcool etilic;
- medicamente care conduc la incetinirea evacuarii gastrice, de exemplu propantelina;
- colestiramina (rasina fixatoare de acizi biliari utilizata pentru a trata valorile mari ale colesterolului din sange);
- metoclopramida (utilizata in tratamentul tulburarilor gastro-intestinale);
- domperidona (utilizata in ameliorarea simptomelor de greata si varsaturi);
- medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (in principal acid acetilsalicilic);
- contraceptive orale;
- zidovudina (utilizata in tratamentul infectiilor cu HIV);
- probenecid (utilizat in tratamentul gutei);
- warfarina sau derivati de cumarina (medicamente numite anticoagulante care sunt utilizate ca sa vi se subtieze sangele);
- lamotrigina (utilizata in tratamentul epilepsiei);
- cloramfenicol (un antibiotic). Daca urmeaza sa faceti anumite investigatii de laborator, spuneti medicului ca luati paracetamol.

Folosirea Modafen Hot Drink cu alimente si bauturi
Consumul concomitent de alcool etilic poate duce la afectare hepatica.

Sarcina si alaptarea: Adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua orice medicament.

Modafen Hot Drink nu trebuie utilizat in timpul sarcinii, cu exceptia cazurilor in care medicul considera acest lucru absolut necesar.
Se impun precautii la administrarea Modafen Hot Drink in timpul alaptarii. Ca urmare, utilizati Modafen Hot Drink in timpul alaptarii numai la recomandarea medicului.

Prezentare ambalaj: Pulbere de culoare alb-galbuie spre crem, cu aroma de lamaie.
Cutie cu plicuri din hartie/PE/Al/PE.
Marimea ambalajelor: 5, 6, 10 sau 12 plicuri.
Este posibil ca nu toate marimile de ambalaj sa fie comercializate.

Conditii de pastrare: A nu se lasa la indemana si vederea copiilor.
Nu utilizati Modafen Hot Drink dupa data de expirare inscrisa pe ambalaj, dupa EXP. Data de expirare se refera la ultima zi a lunii respective.
A se pastra la temperaturi sub 25°C, in ambalajul original.
Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere.
Intrebati farmacistul cum sa eliminati medicamentele care nu va mai sunt necesare. Aceste masuri vor ajuta la protejarea mediului.

30 alte produse în aceeași categorie: