Paracetamol Infant 160 mg x 20 de comprimate

Vitabiotics

Amelioreaza durerea usoara-moderata si reduce febra 

More details

11,00 lei

Adauga la lista dorintelor

  • Prezentare:cutie cu 20 comprimate

    Paracetamol Infant contine paracetamol ,care apartine de un grup de medicamente numite analgezice (calmante ale durerii).Paracetamol Infant este utilizat pentru a ameliora durerea usoara pana la moderata si pentru a reduce febra.Paracetamol Infant poate fi utilizat pentru a ameliora durerea de cap,de dinti,durerea menstruala,durerea musculara si febra,asociate cu raceala.

    Nu luati Paracetamol Infant:

    -daca sunteti alergic (hipersensibil)la paracetamol sau la oricare dintre celelalte componente ale Paracetamol Infant.

    Compozitie:substanta activa este paracetamol.Fiecare comprimat contine paracetamol 160 mg.
    Celelalte componente sunt:lactoza monohidrat,polividona K30,amidon de porumb,dioxid de siliciu coloidal anhidru,stearat de magneziu,talc.

    Va rugam sa cereti sfatul unui medic inainte de a lua Paracetamol Infant:

    • daca aveti boli ale rinichilor sau ficatului(incluzand sindrom Gilbert sau hepatita);
    • daca consumati in mod obisnuit cantitati mari de alcool etilic.Este necesar sa scadeti doza si sa limitati consumul pentru o scurta perioada de timp ,in caz contrar ficatul dumneavoastra poate fi afectat;
    • daca sunteti deshidratat sau aveti tulburari de nutritie ,cauzate,de exemplu,de abuzul de alcool ,anorexie sau nutritie incorecta;
    • daca aveti anemie hemolitica (distrugere anormala a celulelor rosii din sange);
    • daca aveti un deficit al unei enzime ,numita glucozo-6 fosfat dehidrogenaza;
    • daca utilizati alte medicamente care sunt cunoscute ca afecteaza ficatul;
    • daca utilizati alte medicamente care contin paracetamol ,deoarece acesta poate afecta sever ficatul;
    • daca folositi in mod frecvent medicamente care amelioreaza durereaa,pentru o perioada lunga de timp,deoarece utilizarea prelungita poate cauza dureri de cap mai severe,sau mai frecvente.Este indicat sa nu cresteti doza de medicament ,ci sa va adresati medicului dumneavoastra pentru recomandari;
    • daca aveti astm bronsic  si sunteti sensibil la acid acetilsalicilic;

    Administrare
    Paracetamol Infant este destinat administrarii la copii cu varsta cuprinsa intre 6 si 12 ani.
    La copii dozele trebuie stabilit in raport cu greutatea si se vor utiliza forme farmaceutice adecvate.Informatiile despre relatia varsta/greutate detaliate mai jos sunt doar orientative.Administrarea regulata reduce fluctuatiile de intensitate ale durerii sau febrei.La copii,administrarea trebuie sa fie regulata ,incluzand perioada noptii,de preferat la interval de 6 ore ,sau la intervale de 4 ore.La copiii sub 12ani,se recomanda sa nu se administreze ,mai mult de 4 doze intr-o perioada de 24 de ore.Dozele trebuie ajustate in acord cu severitatea durerii si cu raspunsul terapeutic al pacientului.

    • Copii intre 6 si 9 ani(20-30kg):doza recomandata etse d e160mg paracetamol la 4-6 ore ,atat cat este nevoie,cat timp persista simptomele,fara a se administra mai mult de 4 doze in 24 de ore;
    • Copii intre 9 si 11 ani(31-33kg):doza recomandata este de 480 mg paracetamol la 4-6 ore,atat cat este nevoie,cat timp persista simptomele,fara a se administra mai mult de 4 doze in 24 de ore;
    • Copii intre 11 si 12 ani(34-40kg):doza recomandata este de 480 mg paracetamol la 4-6, atat cat este nevoie ,cat timp persista simptomele ,fara a se administra mai mult de 4 doze in 24 de ore;
    • doza maxima zilnica nu trebuie depasita ,din cauza riscului de afectare hepatica grava;

    Comprimatele trebuie inghitite cu un pahar cu apa(aproximativ 200ml,daca este posibil).
    In cazul in care febra mare sau semnele persista dupa mai mult de 3 zile de tratament sau daca durerea persista dupa mai mult de 5 zile de tratament,trebuie sa va adresati medicului dumneavoastra.

30 alte produse in aceeasi categorie:

Clientii care au cumparat acest produs au mai cumparat si:

Recenzii

Nu sunt opinii ale clientilor in acest moment.

Scrieti o recenzie

Paracetamol Infant 160 mg x 20 de comprimate

Paracetamol Infant 160 mg x 20 de comprimate

Amelioreaza durerea usoara-moderata si reduce febra