Online only

Coldrex Maxgrip Lemon 6,427g x 10 plicuri

X0061

GlaxoSmithKline Plc Marea Britanie

Tratamentul pe termen scurt al simptomelor gripei, racelii comune, starilor febrile, frisoanelor, inclusiv al cefaleei, durerilor faringiene, disconfortului general, congestiei nazale, sinuzitei si durerii asociate acesteia si a catarului nazal acut.

More details

21,00 lei

Adauga la lista dorintelor

  • Forma de prezentare si compozitie
    Pulbere orala. Un plic contine paracetamol 1000 mg, acid ascorbic 40 mg, clorhidrat de fenilefrina 10 mg; ct. x 5 sau 10 plicuri.

    Indicatii
    Tratamentul pe termen scurt al simptomelor gripei, racelii comune, starilor febrile, frisoanelor, inclusiv al cefaleei, durerilor faringiene, disconfortului general, congestiei nazale, sinuzitei si durerii asociate acesteia si a catarului nazal acut.

    Dozare si mod de administrare
    Continutul unui plic se toarna intr-un pahar, care se va umple apoi pana la jumatate cu apa fierbinte. Adulti (inclusiv varstnici) si copii cu varsta 12 ani: un plic cu pulbere orala la fiecare 4-6 ore, in functie de necesitate; nu trebuie depasita doza de 4 plicuri in 24 ore. Nu este recomandat copiilor cu varsta sub 12 ani. Nu trebuie utilizat mai mult de 7 zile fara recomandarea medicului.

    Contraindicatii
    Hipersensibilitate cunoscuta la paracetamol, clorhidrat de fenilefrina, acid ascorbic sau la oricare din excipientii produsului. Copii cu varsta sub 12 ani. insuficienta hepatica sau renala severa, hipertensiune arteriala, hipertiroidism, diabet zaharat, boli cardiace. Administrarea la pacienti sub tratament cu antidepresive triciclice, beta-blocante, inhibitori de monoaminoxidaza - IMAO (inclusiv cei care au facut tratament cu IMAO in ultimele 2 saptamani). Deficite congenitale de absorbtie a zaharului, deoarece fiecare plic contine 4 g zahar.

    Atentionari
    Trebuie evitata utilizarea concomitenta a altor medicamente pentru gripa si raceala, alte decongestionante nazale sau alte medicamente care contin paracetamol. Prudenta in cazul utilizarii warfarinei. Posibile interactiuni cu metoclopramid, domperidon, colestiramina, fenilefrina. in timpul sarcinii se utilizeaza numai daca beneficiul terapeutic matern depaseste riscul potential pentru fat.

    Reactii adverse
    Ocazional, paracetamolul poate determina eruptii cutanate si alte reactii alergice. Aminele simpatomimetice pot creste tensiunea arteriala cu cefalee, ameteli, varsaturi, diaree, insomnie si rareori, palpitatii. Totusi, s-au raportat unele din aceste reactii la doze normale de fenilefrina.

30 alte produse in aceeasi categorie:

Clientii care au cumparat acest produs au mai cumparat si:

Recenzii

Nu sunt opinii ale clientilor in acest moment.

Scrieti o recenzie

Coldrex Maxgrip Lemon 6,427g x 10 plicuri

Coldrex Maxgrip Lemon 6,427g x 10 plicuri

Tratamentul pe termen scurt al simptomelor gripei, racelii comune, starilor febrile, frisoanelor, inclusiv al cefaleei, durerilor faringiene, disconfortului general, congestiei nazale, sinuzitei si durerii asociate acesteia si a catarului nazal acut.