OTC
  • Nou
Solpadeine 12 comprimate

Solpadeine 12 comprimate

In stoc
20,00 lei
cu TVA Livrat in 1-4 zile.

Utilizat pentru ameliorarea durerilor de intensitate uşoară spre moderată

Total Rating Total Rating:

0 1 2 3 4
0/5 - 0 reviews

View ratings
0 1 2 3 4 0
0 1 2 3 0 0
0 1 2 0 1 0
0 1 0 1 2 0
0 0 1 2 3 0

  Add Review View Reviews View Reviews

Descriere

Solpadeine comprimate conţine 3 substanţe active: paracetamol – utilizat ca analgezic (calmează  durerea) şi antipiretic (scade febra), fosfat de codeină - utilizat ca analgezic şi cafeină, pentru  calmarea rapidă a durerilor de intensitate moderată şi moderat-severă. 

Acest produs conţine codeină. Codeina aparţine unei clase de medicamente denumită analgezice  opioide, care ameliorează durerea prin acţiunea lor. Poate fi utilizată singură sau în asociere cu alte  analgezice, cum este paracetamolul. 

Codeina poate fi utilizată o perioadă scurtă de timp la adolescenţi cu vârsta peste 12 ani, pentru  ameliorarea durerilor moderate, care nu sunt ameliorate de alte analgezice, cum sunt paracetamolul  sau ibuprofenul administrate singure. 

Acţionând asupra organismului dumneavoastră în mod diferit, paracetamolul şi codeina se combină  pentru a înlătura durerea, iar cafeina creşte efectul analgezic al paracetamolului. 

Solpadeine comprimate este utilizat pentru ameliorarea durerilor de intensitate uşoară spre moderată  din reumatism, sciatică şi lumbago. 

Solpadeine comprimate este recomandat pentru ameliorarea rapidă a durerilor după luxaţii, a durerilor  din artroză, a durerilor musculare, a durerii de cap, migrenelor şi nevralgiilor, a durerilor menstruale,  a durerilor din sinuzite, a durerilor dentare post-chirurgicale sau după extracţii dentare, a durerilor de  gât, a durerilor asociate simptomelor din răceală şi gripă şi pentru reducerea febrei.

Utilizați întotdeauna acest medicament exact așa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutați cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteți sigur.

Administrare orală. 
Adulţi, pacienţi vârstnici (cu funcţie hepatică şi renală normală): 
Doza recomandată este de 1-2 comprimate la fiecare 4-6 ore, dacă este necesar. 
Nu se administrează la un interval mai mic de 4 ore şi nu se depăşesc 4 doze pe zi (8 comprimate în 24  de ore). 

Nu depăşiţi dozele recomandate. 
Nu luați mai mult de 8 comprimate în 24 de ore.

Vârstnici: 
Pacienţii vârstnici cu fragilitate sau imobilizaţi pot necesita o doză redusă. 

Copii: 
Solpadeine este contraindicată la copii cu vârsta sub 12 ani pentru tratamentul simptomatic al tusei  şi/sau răcelii. Solpadeine nu trebuie administrat la copii cu vârsta sub 12 ani, din cauza riscului de  apariţie a problemelor severe cu respiraţia. 

Adolescenți cu vârsta de 12-15 ani: 
Luaţi 1 comprimat la fiecare 6 ore. Nu depășiţi 4 doze, echivalent cu 4 comprimate. 

Adolescenți cu vârsta de 16-18 ani: 
Luaţi 1-2 comprimate la fiecare 6 ore. Nu depășiţi 4 doze, echivalent cu 8 comprimate. 

Adolescenți cu vârsta de 12-18 ani: 
Solpadeine nu este recomandat pentru utilizare la adolescenți cu vârsta cuprinsă între 12 ani și 18 ani  cu funcție respiratorie compromisă, pentru tratamentul simptomatic al tusei şi/sau răcelii (vezi pct. 4.4) 

Insuficiență renală: 
Atunci când se administrează paracetamol la pacienţii cu insuficienţă renală, se recomandă să se  reducă doza şi să se crească intervalul minim dintre fiecare administrare la cel puţin 6 ore. 

Insuficiență hepatică: 
La pacienţii cu insuficienţă hepatică sau sindrom Gilbert, doza trebuie scăzută sau intervalul dintre  doze trebuie prelungit. 
Evitaţi excesul de cafeină din băuturi cum sunt cafeaua şi ceaiul. Consumul crescut de cafeină poate  provoca tulburări de somn, tremurături şi senzaţie de disconfort în piept. 

Durata tratamentului: 
Acest medicament nu trebuie administrat mai mult de 3 zile. Dacă durerea nu se ameliorează după  3 zile, adresaţi-vă medicului dumneavoastră pentru a fi sfătuit. 

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Compozitie:
- Substanţele active sunt paracetamol 500 mg, cafeină anhidră 30 mg şi fosfat de codeină  hemihidrat 8 mg. 
- Celelalte componente sunt: amidon de porumb, amidon pregelatinizat, sorbat de potasiu, povidonă, talc purificat, stearat de magneziu, celuloză microcristalină, acid stearic.

Va asiguram ca facem tot posibilul pentru a actualiza permanent informatiile prezentate pe site, cu toate acestea in cazul in care producatorul sau importatorul aduce modificari ambalajului sau compozitiei produsului fara a ne informa in prealabil, pot apare neconcordante intre imaginile si specificatiile produsului prezentate pe site, iar Farmacia Silva nu isi asuma acest lucru. Va multumim pentru intelegere.

Detalii ale produsului

Recenzii Recenzii (0)

Bazat pe 0 reviews - 0 1 2 3 4 0/5
Produs adaugat la lista de dorinte