Tedolfen raceala si gripa 200mg/30mg 12 comprimate filmate Teva Pharmaceuticals

Tedolfen raceala si gripa 200mg/30mg 12 comprimate filmate Teva Pharmaceuticals

Stoc epuizat
7,00 lei
cu TVA

200mg ibuprofen / 30mg clorhidrat de pseudoefedrina pentru congestie nazala, durere de cap, febra.

Descriere

Tedolfen contine substantele active ibuprofen, un medicament antiinflamator nesteroidian (AINS) si pseudoefedrina, care este un decongestionant nazal.
Ibuprofenul reduce durerea, inflamatia si temperatura crescuta.
Pseudoefedrina actioneaza asupra vaselor de sange de la nivelul nasului pentru a ameliora
congestia nazala. Tedolfen este indicat pentru ameliorarea simptomelor congestiei nazale cu dureri de cap, febra si/sau durere asociate cu racelile obisnuite si cu gripa.
Tedolfen este indicat la adulti si adolescenti cu varsta peste 15 ani.
Luati acest medicament (aceasta combinatie) numai daca aveti nasul infundat cu simptome de durere sau febra. Daca aveti numai una dintre aceste simptome nu utilizati acest medicament. Daca dupa 5 zile nu va simtiti mai bine sau va simtiti mai rau, trebuie sa va adresati unui medic.

NU administrati Tedolfen la copii si adolescenti cu varsta sub 15 ani.

Medicamente precum Tedolfen pot fi asociate cu un risc usor crescut de atac de cord ("infarct miocardic") sau de accident vascular cerebral. Riscurile de orice tip sunt mai probabile la doze mari si in cazul tratamentului de lunga durata. Nu depasiti doza si durata recomandate pentru tratament. Daca aveti probleme cu inima, ati avut anterior un accident vascular cerebral sau credeti ca ati putea fi in situatie de risc din cauza acestor afectiuni (de exemplu, daca aveti tensiune arteriala ridicata, diabet zaharat sau valori crescute ale colesterolului, sau daca sunteti un fumator) trebuie sa discutati despre
tratamentul dumneavoastra cu medicul dumneavoastra sau farmacistul. 
Trebuie sa evitati consumul de alcool etilic in timpul tratamentului.

Copii si adolescenti
Tedolfen nu trebuie administrat la copii cu varsta sub 15 ani.

Tedolfen impreuna cu alte medicamente.

Tedolfen nu trebuie utilizat daca luati:
- acid acetilsalicilic (mai mult de 75 mg pe zi)
- alte medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (AINS)
- alte medicamente pentru tratamentul durerii sau medicamente care reduc febra
- sau ati luat in ultimele 2 saptamani inhibitori de monoaminoxidaza (IMAO utilizati in
tratamentul bolii Parkinson sau in depresie)
- alte medicamente vasoconstrictoare utilizate ca decongestionante nazale (de exemplu,
fenilpropanolamina, fenilefrina si efedrina, administrate oral sau nazal).
In mod special, spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului daca luati urmatoarele deoarece efectele acestora pot fi modificate:
- medicamente pentru subtierea sangelui (anticoagulante si antiagregante plachetare) de exemplu, warfarina sau acid acetilsalicilic
- medicamente care pot creste riscul de ulcere gastrice sau hemoragie de exemplu, steroizi, antidepresive din clasa ISRS (de exemplu, fluoxetina, paroxetina) sau AINS, inclusiv acidul acetilsalicilic si inhibitori selectivi ai ciclooxigenazei (COX)-2
- medicamente pentru tratamentul tensiunii arteriale mari, ritmului neregulat de bataie al inimii, anginei pectorale, insuficientei cardiace sau retentiei de lichide (de exemplu, inhibitori ai ECA, beta-blocantele, agonisti ai angiotensinei II, glicozide cardiace) pentru ca Tedolfen poate reduce efectele acestora sau poate creste riscul de aparitie a ritmului neobisnuit de bataie al inimii, tensiunii arteriale mari sau insuficientei renale
- Ciclosporina (un medicament imunosupresor) deoarece poate exista un risc crescut de aparitie a insuficientei renale
- medicamentele pentru depresie (litiu, antidepresive triciclice) pot creste riscul de aparitie a reactiilor adverse
- utilizarea concomitenta de fenitoina poate creste concentratiile plasmatice ale acestor
medicamente. De regula, monitorizarea concentratiei plasmatice a fenitoinei nu este necesara in cazul utilizarii corecte (timp de maxim 5 zile)
- alte decongestionante sau medicamente care reduc pofta de mancare, deoarece acestea pot creste riscul de aparitie a reactiilor adverse
- probenecidul sau sulfinpirazona pot intarzia excretia ibuprofenului
- derivati de sulfoniluree (antidiabetice): desi interactiunile cu ibuprofen nu au fost descrise, o verificare a valorilor glicemiei este recomandata ca masura de precautie in cazul administrarii concomitente
- medicamente pentru cresterea urinarii (diuretice/comprimate pentru eliminarea apei)
- metotrexat in doze mari (mai mult de 20 mg pe saptamana), deoarece poate duce la un efect crescut al metotrexatului
- antibiotice chinolone, datorita riscului crescut de aparitie a convulsiilor
- ciclosporina, tacrolimus si trimetoprim,
- medicamente impotriva migrenei
- zidovudina (pentru tratamentul HIV/SIDA),
- heparina injectabila sau preparate ce contin Ginkgo biloba datorita riscului crescut de aparitie a hemoragiilor.
Datorita administrarii pseudoefedrinei se poate produce un raspuns hipertensiv acut in perioada perioperatorie. Prin urmare, trebuie sa intrerupeti tratamentul cu Tedolfen cu cateva zile inainte de operatie si sa informati medicul anestezist.

Tedolfen impreuna cu alimente si bauturi
Comprimatele trebuie inghitite cu apa, de preferinta dupa masa.

Sarcina, alaptarea si fertilitatea

Daca sunteti gravida sau alaptati, credeti ca ati putea fi gravida sau daca intentionati sa ramaneti gravida, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua acest medicament.
Tedolfen nu trebuie administrat in timpul sarcinii sau daca alaptati. Ingredientele active, ibuprofen si pseudoefedrina, pot cauza probleme grave la copiii nenascuti si s-au dovedit a fi prezente la copii alaptati de femei care le-au administrat.
Tedolfen contine ibuprofen, care apartine unei grupe de medicamente (AINS) care poate afecta fertilitatea la femei. Acest efect este reversibil la intreruperea administrarii medicamentului.

Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor
Tedolfen nu are efecte cunoscute asupra capacitatii de a conduce vehicule si de a folosi utilaje.

Doze si mod de administrare: Adulti si adolescenti cu varsta de 15 ani si peste: 1 comprimat la fiecare 4-6 ore, la nevoie. Pentru simptome mai grave, luati 2 comprimate la fiecare 6-8 ore, la nevoie.
Nu depasiti doza zilnica maxima de 6 comprimate.
A se inghiti comprimatele cu apa, de preferat dupa masa. Nu rupeti sau zdrobiti comprimatele.
A nu se administra la copii si adolescenti cu varsta sub 15 ani.
Durata tratamentului: Acest medicament este destinat numai pentru utilizare pe termen scurt. Trebuie sa folositi cea mai mica doza pentru cea mai scurta perioada necesara pentru a va ameliora simptomele. Nu luati mai mult de 5 zile. 

Reactii adverse:

Daca aveti oricare din urmatoarele, care pot fi semne ale unei reactii alergice grave:
dificultati la respiratie sau la inghitire umflarea fetei, buzelor, limbii sau a gatului
mancarime severa a pielii cu urticarie (eruptie pe piele) reactii severe la nivelul pielii care implica vezicule sub piele batai rapide ale inimii cu scaderea tensiunii arteriale
Daca aveti semne de hemoragie intestinala, cum sunt: fecale de culoare rosu deschis (scaune), scaune negre asemanatoare gudronului, varsaturi cu sange sau particule intunecate care seamana cu zatul de cafea.
Alte reactii adverse pot include:
Frecvente (pot afecta pana la 1 din 10 persoane)
- tulburari ale stomacului precum discomfort abdominal, indigestie, greata, varsaturi, flatulenta, diaree, constipatie
Mai putin frecvente (pot afecta pana la 1 din 100 persoane)
- dureri de cap, ameteli, dificultate in a adormi, agitatie, iritabilitate sau stare de oboseala
- tulburari de vedere
- durere la nivelul stomacului sau ulcer gastric, uneori cu hemoragie sau perforatie, agravare a colitei si a bolii Crohn
- eruptii trecatoare pe piele
Rare (pot afecta pana la 1 din 1000 persoane)
- tinitus (zgomote in urechi)
- dureri de cap, ameteala si halucinatii
- afectare a tesutului rinichilor, concentratii crescute ale acidului uric in sange
Foarte rare (pot afecta pana la 1 din 10000 persoane)
- inflamatii de natura infectioasa, simptome de meningita (dureri de cap, febra, rigiditate a gatului)
- tulburari de formare a celulelor sanguine (anemie, leucopenie, trombocitopenie, pancitopenie, agranulocitoza). Primele simptome sunt: febra, durere in gat, ulcere superficiale la nivelul gurii, simptome asemanatoare gripei, oboseala severa, sangerare inexplicabila din nas si vanatai - reactii alergice severe
- reactii psihotice, depresie
- insuficienta renala sau alte afectiuni ale rinichilor
- afectare a ficatului
- reactii severe la nivelul pielii

Detalii ale produsului

Reviews

No reviews

Clientii care au cumparat acest produs au mai cumparat si:

Produs adaugat la lista de dorinte

Acest website foloseste module cookie.